Alternator to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Służy do generowania prądu zmiennego, którego wytworzenie, jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Inaczej nazywany prądnicą prądu przemiennego odpowiada m.in. za ładowanie akumulatora w czasie jazdy. Awarie alternatora mogą przełożyć się na problemy z uruchomieniem silnika, niższą wydajność auta, grosze działanie reflektorów czy też niepokojące dźwięki wydawane przez auto w czasie jazdy. Prawidłowe działanie prądnicy zależy natomiast od sprawności jej poszczególnych części. Z jakich elementów składa się alternator oraz jak wygląda jego działanie? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Jak działa alternator?

Aby dowiedzieć się, czy alternator samochodowy działa właściwie, na początku należy zapoznać się z jego budową. Każda naprawa urządzenia wiąże się z wymontowaniem go oraz rozebraniem na części. Naprawą alternatorów samochodowych w Wadowicach zajmuje się firma CentralKlim. Postawienie diagnozy zawsze obejmuje weryfikację detali, które odpowiadają za pracę urządzenia. O jakich detalach mowa? Do podstawowych części prądnicy zalicza się:

  • wirnik,
  • nieruchomy stojan z trzema uzwojeniami,
  • zespół prostowniczy,
  • pierścienie ślizgowe i szczotki,
  • regulator napięcia,
  • wentylator,
  • koło pasowe,
  • obudowę.

Sprawność wszystkich wymienionych części świadczy o właściwym działaniu urządzenia. A na czym ono właściwe polega? Działanie alternatora bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Zależy m.in. od koła pasowego. Pasek osprzętu silnika napędza koło, co w konsekwencji przenosi napęd na wirnik. Wirnik wprawiany jest w ruch dzięki szczotkom i pierścieniom ślizgowym. W wyniku tego między stojanem a magnesem na wirniku wytwarza się pole elektromagnetyczne. Za przekształcenie wytworzonego prądu zmiennego w napięcie stałe odpowiada połączenie uzwojenia z układem prostowniczym. Im wyższa prędkość obrotowa sinika, tym wyższa wartość napięcia generowanego przez alternator. Aby zbyt wysoka wartość napięcia nie doprowadziła do uszkodzeń urządzenia, kluczową rolę odgrywają regulatory napięcia.