Zbliżająca się wiosna sprzyja odświeżeniu samochodu czy wykonaniu ewentualnych napraw. Wraz ze wzrostem temperatur kierowcy planują termin wizyty w serwisie samochodowym w celu wymiany opon na letnie czy wykonania okresowego przeglądu. Mowa tutaj przede wszystkim o sprawdzeniu kondycji klimatyzacji, a w razie potrzeby o wykonaniu usługi jej czyszczenia. Czasami jednak zdarza się tak, że na wizytę w serwisie kierowcy decydują się dopiero w momencie, w którym z nawiewów zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Jakie są przyczyny takiego zjawiska i jak mu zapobiec?

Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu z klimatyzacji? 

Problem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z klimatyzacji najczęściej pojawia się jesienią i zimą, ponieważ wówczas w samochodzie pojawia się wyższa wilgotność i coraz częściej używane jest ogrzewanie. Brzydki zapach nie tylko powoduje dyskomfort kierowcy oraz innych podróżnych, ale przede wszystkim może być niebezpieczny dla ich zdrowia.

Przyczyn takiego zjawiska zwykle należy doszukiwać się w okolicach parownika. Jest on pewnego rodzaju filtrem oczyszczającym powietrze, a jednocześnie to właśnie w tym miejscu osadzają się cząsteczki zapachów, które obecne są w samochodzie oraz wilgoć. Takie środowisko jest idealne dla rozwoju grzybów oraz bakterii chorobotwórczych. Klimatyzacja, która przez wielu kierowców nie jest w ogóle używana w okresie zimowym, powoduje, że po uruchomieniu jej wiosną, odczuwalny jest nieprzyjemny zapach.

Jak dbać o klimatyzację? 

Konsekwencje, które wynikają z braku regularnego serwisowania klimatyzacji, są poważne. Aby korzystanie z samochodu było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, należy przynajmniej raz do roku zgłosić się do serwisu, w którym klimatyzacja zostanie wyczyszczona. Istotne jest również sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego oraz zweryfikowanie, czy układ jest szczelny.

Czyszczenie klimatyzacji należy zlecić fachowcom, ponieważ tylko wtedy będzie ono skuteczne. Składa się ono z kilku etapów. Parownik zostaje odgrzybiony, a następnie klimatyzacja poddawana jest ozonowaniu, co pozwala na pozbycie się mikroorganizmów, które mogą się tam znajdować. Raz do roku warto również umówić pojazd na wymianę filtra kabinowego, na którym również gromadzą się zanieczyszczenia.