Klimatyzację samochodową jeszcze niedawno uznawano za luksus. Dziś jednak coraz częściej jest standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie podstawowe wyposażenie nowego auta. Mimo wszystko zdarzają się jednak pojazdy, które fabrycznie nie zostały w nią wyposażone. W większości takich przypadków istnieje jednak możliwość jej zamontowania. Montaż klimatyzacji nie jest jednak prosty. Wymaga fachowej wiedzy oraz niemałych umiejętności. Z tego powodu większość właścicieli aut nie podejmuje się go samodzielnie, ale zleca to zadanie profesjonalistom.

Na czym polega montaż klimatyzacji w aucie?

Montaż klimatyzacji w samochodzie to skomplikowany proces. Przede wszystkim bazuje na doborze właściwego systemu, który będzie w pełni pasował do konkretnego modelu auta. Następnie dotyczy skomponowania odpowiednich części, właściwego umiejscowienia tych elementów pod maską, demontażu kokpitu i środkowej konsoli, a także ingerencji w układ elektryczny. W praktyce w pierwszej kolejności montaż rozpoczyna się zwykle od wymiany paska i napinacza wieloklinowego. Kolejnymi krokami są instalacje sprężarki, chłodnicy oraz osuszacza w miejscach wskazanych przez producenta.

Dalej instalacja klimatyzacji wiąże się najczęściej z rozebraniem deski rozdzielczej w celu zamontowania parownika, centralki sterującej i czujników klimatyzacji. Na tym etapie centralka sterująca wymaga też podłączenia do układu elektrycznego. Wszystkie elementy systemu muszą także zostać połączone ze sobą za pomocą właściwych przewodów i złączy. Montaż klimatyzacji samochodowej wieńczy kontrola jej szczelności. Jeśli ta przejdzie pomyślnie, zakończeniem instalacji jest napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym. Dopiero po wykonaniu tej czynności, można ocenić, czy montaż przebiegł poprawnie.