Ogrzewanie postojowe, jak sama nazwa wskazuje, działa na wyłączonym silniku. Dzięki niemu można podwyższyć temperaturę w kabinie auta, jeszcze przed jego uruchomieniem. Systemy ogrzewania postojowego opierają swoje działanie na pracy układu chłodzenia i układu wentylacji samochodu. Główną rolę w ich przypadku odgrywa agregat grzewczy. Obecnie można je podzielić na ogrzewanie postojowe wodne i ogrzewanie postojowe powietrzne. O tym, jak dokładnie działają te systemy, piszemy w naszym dzisiejszym artykule.

Na czym polega działanie ogrzewania postojowego typu wodnego?

Ogrzewanie postojowe typu wodnego bazuje na pracy agregatu grzewczego podłączonego do obiegu cieczy chłodniczej w silniku. Jego zadaniem jest podgrzewanie płynu krążącego w układzie. W efekcie tego płyn oddaje ciepło do kabiny poprzez kratki nawiewu. Kiedy to zrobi, wraca do agregatu, który jeszcze raz go nagrzewa i ponownie kieruje do obiegu. Ogrzewanie postojowe wodne nie tylko nagrzewa wnętrze pojazdu, ale także silnik. Dzięki temu jednostka zostaje rozgrzana do temperatury roboczej jeszcze przed przekręceniem kluczyka w stacyjce. Ten typ ogrzewania postojowego często określa się mianem ogrzewania webasto, od nazwy marki, która się w nim specjalizuje.

Jak działa ogrzewanie postojowe powietrzne?

Drugi typ ogrzewania, ogrzewanie postojowe powietrzne również wykorzystuje agregat grzewczy, jednak tym razem nie do ogrzewania płynu chłodniczego, a powietrza. Praca tego systemu polega na zasysaniu, za pomocą specjalnej dmuchawy, powietrza z kabiny, które następnie kierowane jest do agregatu. Ten je ogrzewa, po czym odprowadza do wnętrza auta za pomocą kratek nawiewu. Ten rodzaj ogrzewania postojowego nie rozgrzewa silnika. Najczęściej znajduje zastosowanie w autach użytkowych oraz w kabinach ciężarówek.