Klimatyzacja w samochodzie już od dawna nie jest luksusem. Wyposażone w systemy klimatyzacyjne pojazdy to obecnie standard na polskich drogach. Niestety, nie zawsze korzystamy z klimatyzacji w prawidłowy sposób, co staje się przyczyną kosztownych usterek oraz pogorszenia stanu zdrowia użytkowników pojazdów. Wyjaśniamy, jak dbać o klimatyzację, aby działała bez zarzutów i nie zagrażała zdrowiu.

Zalety korzystania z klimatyzacji samochodowej

Przyjemnie jest podróżować w komfortowych warunkach termicznych, gdy za oknem pojazdu żar leje się z nieba. Klimatyzacja samochodowa to udogodnienie, które wpływa nie tylko na komfort odczuwany podczas jazdy, ale także bezpieczeństwo osób przebywających w pojeździe. Wysoka temperatura sprzyja problemom z koncentracją i powoduje znużenie, co może zakończyć się w tragiczny sposób. Aby klimatyzacja służyła bezawaryjnie przez długi czas, musimy właściwie o nią dbać. Co to oznacza? Po pierwsze i najważniejsze – pamiętanie o niezbędnych przeglądach, bo system klimatyzacji nie jest systemem bezobsługowym. Nie należy przeprowadzać czyszczenia i konserwacji klimatyzacji samodzielnie. By móc cieszyć się komfortem podczas podróżowania, konieczne jest korzystanie z profesjonalnego serwisu klimatyzacji samochodowej.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Dbanie o klimatyzację w samochodzie nie jest trudne i nie wymaga specjalnych umiejętności. Przede wszystkim musimy pamiętać o przeglądach serwisowych, które mają na celu, nie tylko usuniecie z klimatyzatora szkodliwych drobnoustrojów, ale także wymianę filtra kabinowego i ocenę stanu technicznego systemu klimatyzacji. Przegląd klimatyzacji uwzględnia m.in. kontrolę ilości i jakości oleju, kontrolę ilości czynnika chłodzącego, a także kontrolę szczelności układu. Jedynie w pełni sprawna klimatyzacja pozwala cieszyć się komfortem podczas jazdy i nie zagraża naszemu zdrowiu. Do serwisu powinniśmy udać się przynajmniej raz w roku. W przypadku intensywnie eksploatowanych pojazdów, z których korzystamy w terenie oraz w mocno zanieczyszczonych miastach, wizyta w serwisie powinna odbywać się dwa razy w roku.

Czym skutkuje zapominanie o wizycie w serwisie?

Nieprzyjemny zapach w samochodzie, szumy i inne dźwięki dochodzące z systemu oraz nawracające infekcje układu oddechowego to typowe skutki unikania wizyt w serwisie. Skutkiem zaniedbań użytkowników samochodów mogą być także rozwijająca się wskutek ciągłego kontaktu z chorobotwórczymi grzybami astma oraz poważna choroba o podłożu bakteryjnym, czyli legionellioza.