Wielu kierowców oraz pasażerów nie wyobraża sobie dłuższych podróży autem bez klimatyzacji. Nie ma w tym nic dziwnego — dzięki niej możemy znacznie zwiększyć swój komfort. Oprócz tego klimatyzator ma wpływ na wilgotność powietrza w aucie, co także ma związek z naszym samopoczuciem. Aby jednak sprzęt ten działał bez zarzutu, konieczne jest jego regularne serwisowanie. Kiedy trzeba je przeprowadzić?

Kiedy klimatyzacja w aucie wymaga sprawdzenia jej w serwisie?

Serwis klimatyzacji samochodowej powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Najczęściej robi się to wiosną. Wilgotne powietrze, z którym mamy do czynienia jesienią i zimą sprzyja rozwojowi bakterii w opisywanym elemencie samochodu, co bez wątpienia odczujemy, gdy na dworze zacznie się robić cieplej i częściej będziemy korzystać z klimatyzacji. Wiele osób zaleca również serwis klimatyzacji jesienią.

Komu powierzyć serwis klimatyzacji samochodowej?

Podczas sezonowego serwisu klimatyzacji samochodowej fachowcy kontrolują ilość, a także jakość oleju znajdującego się w układzie oraz sprawdzają jego szczelność. Co więcej, upewniają się, że w sprzęcie jest odpowiednio dużo czynnika, a jeśli nie, przeprowadzają czynność określaną mianem nabijania klimatyzacji. Mogą również wymienić filtr kabinowy. Ponadto niezwykle ważna część serwisowania tego podzespołu w aucie to jego odgrzybianie.

Dokładność wykonania wymienionych czynności wpływa na nasz komfort, a także zdrowie. Jeżeli czyszczenie klimatyzacji samochodowej nie będzie przeprowadzone profesjonalnie, podczas jazdy autem zaczniemy wdychać bakterie. W związku z tym należy pamiętać, aby tego rodzaju zadania zawsze zlecać fachowcom z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. W województwie małopolskim takimi zadaniami zajmuje się firma Centralklim.