Komfort i bezpieczeństwo korzystania z samochodu są uzależnione od wielu czynników. Wśród tych, które są nie zawsze w pełni doceniane, znajduje się utrzymywanie właściwej temperatury w kabinie pojazdu, co sprzyja zachowaniu pełnego skupienia przez kierowcę, a pasażerom pozwala na łatwiejsze znoszenie trudów podróży.

Systemy tego rodzaju są coraz częściej oferowane jako wyposażenie seryjne, jednak w wielu starszych autach nie były one standardem. Z problemem tym można sobie jednak poradzić, decydując się na montaż klimatyzacji samochodowej. W Wadowicach wykonywaniem takiej usługi zajmuje się firma CentralKlim, oferująca także przeglądy i naprawę układów. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na ten temat.

Czy w każdym pojeździe da się zamontować klimatyzację?

Układ klimatyzacyjny jest montowany we wszystkich modelach samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, lecz jego obecność często wymaga dopłaty przy zakupie nowego pojazdu. Warto pamiętać, że system ten jest zakładany w pojazdach, które są do niego dostosowywane już na etapie projektowania danej konstrukcji. Nawet w aucie, w którym pierwotnie nie zdecydowano się na instalację tego urządzenia można je dość łatwo dołożyć jako swego rodzaju wyposażenie dodatkowe, ponieważ dostępna jest zarówno niezbędna przestrzeń, jak i potrzebne mocowania.

Z czego składa się układ klimatyzacyjny?

Każdy samochodowy układ klimatyzacyjny składa się z kilku podstawowych elementów, pozwalających na jego wydajną pracę. Najważniejszymi częściami okażą się parownik, w którym używany czynnik zmienia swój stan skupienia, odbierając energię z opływającego wymiennik powietrza, skraplacz, gdzie oddaje on zgromadzone ciepło oraz sprężarka zwiększająca ciśnienie, a tym samym różnicę temperatur czy wreszcie zawór rozprężny, ułatwiający proces odwrotny. Klimatyzacja samochodowa współpracuje też z systemem nawiewu, wykorzystując te same kanały powietrzne i wentylator.